Son dakika… Karadeniz savaşın eşiğinde mi? “ABD, Kırım’daki hatayı tekrarlamamaya çalışıyor”

Milliyet yazarı Ali Çınar’ın açıklaması şu şekilde;

Öncelikle 2 ABD savaş gemisi Akdeniz’e doğru yol almış durumda. Avrupa’nın Amerikan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bu konuda dün bir açıklama yaptı. O nedenle şu anda ABD savaş gemileri Girit’te değil. ABD’nin Rusya yaptırımları bekleniyordu. Joe Biden’ın 20 Ocak’ta göreve geldikten sonra Rusya’yla ilgili sıkıntılarını daha sonra Putin’e ‘katil’ dediğini hepimiz biliyoruz. O neden bazı sert açıklamalar gelmişti. Yaptırımın 3 nedeni var. Birincisi enerji sektörüne yönelik Rusya’nın siber saldırıları. İkincisi Başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahale ettiğinin istihbaratının raporlanması. Üçüncü olarak da ABD-Rusya arasında Afganistan ile ilgili gündemde olmasa da Rusya’nın istihbarat raporlarında ABD askerlerinin başına ödül konulduğuna dair raporların Beyaz Saray’a ulaşması.

Genele baktığımız zaman ABD, Rusya ile asla sıcak bir temasa girmeyecek. ABD’nin amacı Rusya’yı diplomasi alanında köşeye sıkıştırmak. Bunun için de Savunma ve Dışişleri Bakanı, Brüksel’deydi, Avrupa müttefikleri ile görüştü. NATO çerçevesi içinde Rusya’yı sıkıştırma planı var. ABD, Kırım’daki hatayı tekrarlamamaya çalışıyor. Putin şunu biliyor; Biden yönetimde Kırım’da ABD pasif kaldı. Aynı şekilde Biden yönetiminin çok sert ileri gidemeyeceğinin farkında. Şu anda ABD’nin Rusya ile ilgili yaptığı şey diplomasi alanında baskı yapmak ve Ukrayna’ya maddi destek olmak. O nedenle iki açıdan bakıyoruz. Soğuk Savaş dönemi olmasa da inişli çıkışlı sert atışmaların devam edeceğini düşünüyorum. İnişli çıkışlı ama Biden’ın iç politikayı göz önüne alarak Rusya’ya karşı adım atacağı görünüyor.

2018 yılında Trump döneminde 60 Rus diplomat sınır dışı edildi. 10 tane diplomatın sınır dışını konuşuyoruz ama Trump döneminde de bu adımlar atıldı. Bu sayıların çok anlamı yok. Olaya daha büyük resimden baktığımız zaman ABD ile Rusya ipleri koparmayacak ama birbirlerine gözdağı verecekler.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir