Sokak Ortasında Korkutan Görüntü

Adana Seyhan ilçesinde yaşları 8 ila 10 arasında bir grup bisikletli çocuğun çakmak gazı koklayarak sokaklarda bisikletleriyle gezdikleri görüntüler adeta kan donduran cinsten. Marketten temin ettikleri çakmak gazını koklayarak dolaşan çocuklara çevredekilerden tepki geldi.

Çakmak gazı koklayarak ara sokaklarda bisikletleriyle gezen küçük yaştaki çocuklar, çevredekiler tarafından yaptıklarının doğru olmadığı ile ilgili uyarıldı. Ancak çocuklar uyarıları dinlemeyerek marketten aldıkları çakmak gazlarını koklayarak yollarına devam ettiler.

Bu olayın gündeme gelmesi üzerine aileleri de endişe kapladı. Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Polikliniği psikoloğu Gürdal Görhan, bu olayın ardından bir açıklama yaparak ailelere uyarılarda bulundu. Çakmak gazı bağımlılığı konusunun 10-15 yaş aralığındaki çocukları tehdit ettiğini belirten Görhan, bu gaza ulaşımın çok kolay olması sebebiyle de bağımlı sayısının son yıllarda hızla artış gösterdiğini de ekledi.

Çakmak gazı bağımlılığı çeşitli sağlık sorunlarına neden olabildiği gibi ölümle sonuçlanan vakalara bile rastlanabiliyor. Bu gazı kullanmaya başlayan çocuklarda meydana gelen davranış değişikliğinin kendini hemen gösterdiğini belirten uzmanlar, ailelerin çocuklarının davranışlarını izlemesi gerektiğini belirtti. Çocuklarda kızgınlık, öfke, coşku gibi duygu durum değişikliklerine neden olan çakmak gazı bağımlılığı ailelerin dikkati ve ilgisi ile yok edilebiliyor.

Olayın yaşandığı ilçede marketi bulunan Emrah Şen ise çakmak gazı satışı konusunda esnafın da çok dikkatli olması gerektiğini söyledi. Bu ürünlerin çocuklara satılmaması ve görünürde de bulundurulmamasının gerekliliğine vurgu yapan Emrah Şen, gelen çocuklara çakmak gazı satmadığını büyükleriyle gelmelerini söylediğini ifade etti.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir