Jet Yakıtı Yosun Laboratuvarında Üretilecek

Jet Yakıtı Yosun Laboratuvarında Üretilecek

20 Aralık 2019 0 Yazar: furkan

Kilyos’taki Sarıtepe Kampüsünde rüzgârdan enerji elde ederek kendi ihtiyacını karşılayan Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe kampüsü, kendi enerji ihtiyacını kendi karşılayan ilk ve tek üniversite olma unvanına sahip. Bu unvan ile gündeme gelen kampüs, şimdide yosun laboratuvarında uçaklar için jet yakıtı üretimi yapacak.

Yaklaşık 1 milyon metrekarelik bir alanda bulunan Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Kampüsü, 2010 yılında alınan kararla “yeşil kampüs “olma yolunda kısa sürede kendi kendine yetebilen bir hale geldi.

Konumlandığı alanda bulunan rüzgâr enerjisinden en iyi şekilde faydalanan kampüste rüzgâr santralleri yapılarak enerji üretiliyor. Üstelik bu kampüste ihtiyaç fazlası olan enerji de diğer kampüslere aktarılıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Kampüsü, yosun teknolojisi sayesinde yosunların bitkilerden daha fazla karbondioksiti yakalama özelliği ile ürettikleri karbondioksitten fazlasını emerek, çevreyi de temizliyor. 2017 yılında kurulan yosun laboratuvarında, su, çevre ve gıda sorunları konusunda projeler yürütülüyor

İstanbul Mikroyosun Biyoteknolojileri Araştırma ve Geliştirme Birimi (İMBİYOTAB) Sorumlusu Dr. Öğretim Üyesi Berat Zeki Haznedaroğlu yaptığı açıklamada enerji sektörü için biyolojik yakıt geliştirdiklerinden bahsetti.

Çalışma yaptıkları biyojet yakıttan laboratuvar verilerine göre normalin üzerinde sonuçlar aldıklarını belirten Haznedaroğlu, TÜBİTAK projesi olarak da desteklenen bu proje ile uçaklarda kullanılan kaliteli yakıtı ürettiklerini söyleyerek bu yakıtın yakın zamanda iç hat uçuşlarında kullanılarak test edileceğini belirtti. Buna göre yapılan uçuşlarda alınan yakıtın bir kısmı yosun teknoloji tabanlı biyojet olacak.