Büyükada’dan Sonra Abant’ta da Ruam Karantinası

Büyükada’dan Sonra Abant’ta da Ruam Karantinası

Geçtiğimiz günlerde Büyükada’da 81 atın itlaf edilmesi ve bölgenin karantinaya alınması konusu gündeme gelmişti. Bölgede bulunan tek tırnaklılarda halk arasında ‘at vebası’ olarak bilinen hastalığın görülmesi üzerine kaymakamlık tarafından yapılan açıklamada, hasta olduğu kesinleşen 81 adet atın mevzuat hükümlerine uygun biçimde itlaf edildiği, diğer hayvanların ise tetkiklerinin devam ettiği belirtilmişti.

Büyükada’da faytonlara koşulan atlarda yaşanan bu hastalık neticesinde bölge karantinaya alınmış ve adaya hayvan giriş çıkışı yasaklanmıştı.

Büyükada’nın ardından şimdi de Bolu Abant’ta, tek tırnaklılarda görülen bir hastalık olan Ruam alarmı verildi. Abant tabiat parkında fayton gezileri ve bireysel gezilerde kullanılan 8 adet at da ruam hastalığı görülmesi ihtimaline karşı atlar hemen karantinaya alındı. Bölgede, gezi amaçlı olarak 83 adet at kullanıldığını söyleyen Bolu Valisi Ahmet Ümit, hastalık görülme ihtimali olan atların karantinaya alınarak, diğer hayvanların koruma altına alındığını ifade etti.

Vali Ahmet ümit yaptığı açıklamada çalıştırılan atarın çalıştırılmaya başlamadan önce tüm tetkiklerinin yapıldığını, ruam hastalığının daha sonra da görülebileceğini belirterek bölgede bulunan 8 atın ruam hastalığına yakalanmadığını, yalnızca bu konuda şüphe bulunduğunu söyledi.

Bu şüphe üzerine ilgili atlar karantinaya alındı ve tetkikleri devam ediyor. Hayvanlardan alınan kan örnekleri Ankara’da test edilerek 3-4 gün içerisinde sonuçlandırılacak. Alınan sonuç neticesinde gerekli tedbirlerin alınacağını söyleyen Vali Ümit, şüpheli gözüken atların da diğer atlardan ayrı tutulduğunu belirtti.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eryaman escort