2 milyar dolarlık kripto para vurgunu: Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer Tayland’a mı kaçtı?

Türkiye’de kripto para dünyasında gündem Thodex ve dolandırıcılık hikayesi… 

Türkiye’deki kripto para borsalarından Thodex, dün işlemlere birkaç gün süreyle kapatıldığını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamanın ardından şirketin kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer’in sosyal medya hesapları kapandı, telefonlarına ulaşılamadı. Şirketin diğer temsilcileri de telefonlara çıkmadı. Yöneticilerin adeta sırra kadem basmasının ardından Thodex’te parası olanlar arasında panik havası arttı. 

İşlemlerin kapatılmasıyla mağdur olan 391 bin yatırımcının avukatlarından Oğuz Evren Kılıç’a göre Özer, 2 milyar dolarla 20 Nisan akşamı Tayland’a uçtu.  

Kampanyalarında pek çok ünlü isme ve influencerlara yer veren Thodex olayı nasıl gelişti?

Olayların ilk patlak vermesi bu hafta başında Thodex’in “Dogecoin (DOGE) işlemlerinde kısa süreli bir bakım çalışması gerçekleştiriyoruz” duyurusu ile başladı. Bir gün sonra ise “Borsamızda yaşanan çekim sorunları nedeniyle 20.04.2021 saat 20:00 itibariyle planlı bakım çalışması yapılacak” açıklaması geldi. Ancak belirtilen süre sonrasında Thodex açılmadı ve yatırımcılar alarma geçmeye başladı.

Olay TCMB’nin telafisi mümkün olmayan zararların oluşma uyarısında bulunarak kripto varlıkların gündelik ödemelerde kullanılmasını yasaklamasının birkaç gün ardından gerçekleşti. 

Yaklaşık 4 yıldır kripto para dünyasında faaliyet gösteren Thodex’in internet sitesi bugün de hata mesajı verdi.

Şirket ise dün Twitter’dan yaptığı son açıklamada yeni ortaklık nedeniyle devir işlemi yapılacağını ve bu nedenle kullanıcıların siteyi bir süre kullanamayacağını belirtti. Açıklamada, “İsmini anlaşma süreci tamamlandığında duyuracağımız; dünya çapında bilinirliği olan banka ve fon şirketleri; uzun süredir şirketimize yatırım yapmak istemekte ve ortaklık teklifinde bulunmaktadır… Bu sürecin tamamlanabilmesi için işlemlerin durdurulup; devir sürecinin tamamlanması gerekmektedir” denildi.

Avukat Kılıç, borsada aylık 12 milyar dolarlık işlem hacmi olduğunu öğrendiklerini belirtirken, bu hesapla yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paranın buharlaştığını öngördüklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir